Strony

piątek, 9 czerwca 2017

5 PRZECZYTANYCH... |WOJNY|

Hej wszystkim!
Witamy was  w kolejnym wspólnym poście i kolejnej serii! |ile ich jest już zaczętych?| Kończy się już walka o oceny, więc powinno się pojawiać więcej recenzji i innych postów.
Bez zbędnego przedłużania... W nowej serii "5 przeczytanych..." chcemy wam ukazywać pięć książek powiązanych jakiś tematem oraz polecić, lub odradzić dane pozycje.
Dzisiejszy tytuł nie jest przypadkowy, bo na pierwszy ogień idą wojny i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o drugą, ale o obie, ponieważ Deryn Sharp przygotowała dla was krótką notkę o jednej ze swoich ulubionych książek, dziejących się podczas pierwszej wojny światowej. Mamy nadzieję, że takie posty przypadną wam do gustu, miłego czytania! :)


"ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK" MARKUS ZUSAK - DERYN SHARP

"Podręcznik grabarza". Taki miała tytuł pierwsza książką jaką ukrafła Liesel Meminger. Dzięki niej nauczyła się czytać i pisać. Jednak kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, , jej życie zmienia się nie do poznania.
Jest to na pewno książka, która wyciska łzy zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Właśnie dlatego ją pokochałam. Myślę, że jest to jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy książkoholik.









"SŁOWIK" KRISTIN HANNAH - CÓRKA ZEUSA

II wojna światowa wkracza w granicę Francji. Dwie siostry: Vianne i Isabelle, które nie widziały się od bardzo dawna, różnią się praktycznie wszystkim. Łączy je to, że obie walczą na wojnie, jednak w kompletnie inny sposób: Vianne musi chronić swoją córkę bez pomocy męża, który wyruszył na wojnę, a Isabelle chce chwycić za broń. Piękna, wzruszająca historia, która ukazuje II wojnę światową z perspektywy Francuzów, naprawdę godna polecenia!











"KAMIENIE NA SZANIEC" ALEKSANDER KAMIŃSKI

Książka opowiada prawdziwą historię działaczy Szarych Szeregów w Warszawie. Jej głównymi bohaterami są trzej chłopcy: Rudy, Alek i Zośka. Opowiada o wielkim patriotyzmie, walce, przetrwaniu i brutalności niemców.

Gdyby ta pozycja nie znalazła się na mojej liście lektur, na pewno bym po nią nie sięgnęła. Jednak dobrze, że tak się stało, ponieważ powieść jest bardzo poruszająca. Aby zrozumieć pełny sens książki, zalecam czytanie jej osobom starszym niż 13 rok życia.







"CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE" JOHN BOYNE
Bruno to syn niemieckiego oficera, który nie doświadcza wojny w bardzo brutalny sposób. Z rodziną przeprowadza się daleko od Berlina. Nowy dom znajduje się blisko jednego z obozów koncentracyjnych. Pewnego dnia Bruno podchodzi bardzo blisko i poznaje chłopca, syna żydowskiego zegarmistrza. Chłopcy zaprzyjaźniają się, ale nie wiedzą, jakie będzie to miało konsekwencje. Książka jest dość krótka, ale niesie wiele ważnych informacji, oraz zawiera wzruszające momenty. Wojna nie jest tu okazana aż w tak dobitny sposób, aby nie przedstawić jej komuś kto nie jest jeszcze w wieku, w którym rozumie, co tak naprawdę się stało. Mimo iż film podobał mi się bardziej, naprawdę mogę polecić, zwłaszcza, że tą niedługą historię może przeczytać osoba, która nie ma czasu, albo nie przepada za książkami!





"LEWIATAN" SCOTT WESTERFELD

Alexander – syn arcyksięcia Austro-Węgier. Musi uciekać z kraju, z powodu śmierci ojca. Deryn – podstępem dostaje się do Sił Powietrznych. Jeśli ktoś odkryje jej tajemnicę może zostać skazana. Niby nie mają ze sobą nic wspólnego, a jednakich drogi się łączą.

Akcja dzieje się w alternatywnej wersji Europy. Na początku wojna jest tylko tłem do całej historii i wygląda trochę jak przygodówka. Jednak jest w niej coś szczególnego. Nie ma tam szczególnie brutalnych scen. Autor postawił na rozwój świata w którym znajdują się bohaterowie, dlatego przebieg wojny nie jest do końca zgodny z prawdą, ale to nie przeszkadza w przyjemnym czytaniu.





Także to by było na tyle jeśli chodzi o temat wojen. Możecie podrzucać nam pomysły do tej serii w komentarzach, będzie nam bardzo miło! Podzielcie się, czy czytaliście te powieści, a może chcecie?
Miłego dnia!

5 komentarzy:

  1. "Złodziejka..." jest cudowna :)
    Jeśli chodzi o tę tematykę to polecam też "Szare śniegi Syberii" Ruty Sepetys i "To, co zostało" Jodi Picoult.

    Pozdrawiam,
    Paulina z naksiazki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam "Szare śniegi Syberii" Ruty Sepetys, "Niemkę" Lucasa Armadna Correi, "Chórzystki" Jennifer Ryan :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam Złodziejkę książek i Kamienie na szaniec. Obydwie są cudownymi książki i bardzo wzruszającymi <3 Ja bym tu jeszcze dodałam dziewczyny z powstania :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od dawna mam zamiar zabrać się za "Dziewczyny z powstania"! Muszę w końcu to zrobić! :D

      Usuń